Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2018 a výhľad do roku 2020 - Zaostrené na: prerušenie konvergencie

Hospodársky vývoj Slovenska v roku 2018 a výhľad do roku 2020
Zaostrené na: prerušenie konvergencie

Tradícia vydávania publikácie Hospodársky vývoj Slovenska je rovnako dlhá ako existencia samostatnej Slovenskej republiky. Tím z Ekonomického …

AutorKarol Morvay, kolektiv
VydavateľEkonomický ústav SAV
Rok vydania2019
Počet strán120
Rozmery170 x 240 mm
JazykSK Slovenský jazyk
Väzbabrožovaná
Váha217
EAN9788071443001
ISBN978-80-7144-300-1
ŽánerEkonomika, právo
9,80 €

Objednajte si tovar spolu nad 70,00 €
a poštovné máte zadarmo!

Viac o produkte

Tradícia vydávania publikácie Hospodársky vývoj Slovenska je rovnako dlhá ako existencia samostatnej Slovenskej republiky. Tím z Ekonomického ústavu SAV pripravuje od roku 1993 každoročne svoj analytický a hodnotiaci pohľad na hospodársky vývoj Slovenska. Hoci v názve publikácie sú uvádzané konkrétne roky, snažíme sa posledný vývoj zasadiť aj do kontextu dlhšieho obdobia.

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi prinášame inováciu. Každý rok bude mať publikácia Hospodársky vývoj Slovenska vybraný nejaký prierezový problém, na ktorý zaostrí svoju pozornosť. Tohto roku je takýmto prierezovým problémom prerušenie, resp. zaseknutie sa reálnej konvergencie. Slovenská ekonomika totiž v uplynulých rokoch prerušila proces

dobiehania výkonnosti najvyspelejších ekonomík. Používame aj výraz zaseknutá konvergencia z dôvodu, že ono zaseknutie predstavuje dočasné prerušenie, ktoré sa môže znovu uvoľniť a spustiť. A tak vnímame aj problém reálnej konvergencie ako dočasne zablokovaný, s možnosťou znovuuvoľnenia.

V ekonomických debatách na Slovensku v poslednom období silno rezonovali aj iné témy téma nedostatku pracovných síl alebo téma tlaku na rast miezd a z toho vyplývajúcej zmeny v konkurencieschopnosti. Tieto a ďalšie témy nemohli ujsť pozornosti ani v tohtoročnej publikácii.

V jednotlivých kapitolách je venovaná pozornosť hodnoteniu ekonomickej úrovne a výkonu ekonomiky, hospodárskej politike, vývoju na trhu práce, pohybu cenovej hladiny ako aj opatreniam, ktoré zmenili ekonomické prostredie. Vo viacerých kapitolách, pri rôznych čiastkových problémoch sa však hľadá aj súvislosť s centrálnym problémom, konvergenciou. Po úvodnom súhrnnom pohľade na ekonomiku prichádza rad detailnejších pohľadov na čiastkové problémy, aby sme sa nakoniec vrátili k syntetickému pohľadu a naznačili očakávaný vývoj v blízkej budúcnosti.

Back