Štúdie a eseje - Výber z textov. Zväzok 2

Štúdie a eseje
Výber z textov. Zväzok 2

Valér Mikula je literárny vedec - teoretik, historik a esejista. V tomto výbere nemohli chýbať známe štúdie a eseje, ktoré svojho času vy…

AutorValér Mikula
VydavateľKK Bagala
Rok vydania2019
Počet strán224
Rozmery115 x 180 mm
JazykSK Slovenský jazyk
Väzbapevná
Váha285
Kód tovaru9788089973354
ISBN978-80-89973-35-4
ŽánerEseje, úvahy, štúdie, kritiky
10,00 €

Objednajte si tovar spolu nad 50,00 €
a poštovné máte zadarmo!

Viac o produkte

Valér Mikula je literárny vedec - teoretik, historik a esejista. V tomto výbere nemohli chýbať známe štúdie a eseje, ktoré svojho času vyvolali diskusie a polemiky a dnes ich možno považovať aj za isté medzníky v uvažovaní o slovenskej literatúre, či už ide o mladícky buričskú štúdiu o Hviezdoslavovi, polemickú esej o D. Tatarkovi alebo kontroverznú interpretáciu diela M. Válka.

Výber z textov Valéra Mikulu, vydávaný pri príležitosti jeho 70. narodenín, je rozvrhnutý do troch zväzkov: 1. Kritiky, 2. Štúdie a eseje, 3. Rozhovory.

Literárna veda nie je tak celkom vedou (v porovnaní napríklad s prírodnými či exaktnými vedami). Texty vyslovujúce sa o umení, v ktorom sa nedá a nemá všetko zmerať a klasifikovať, by mali byť bližšie k umeleckej forme prejavu. Adekvátny spôsob, ako písať o umení, vidím v eseji, ktorá sa ako žáner pohybuje na hranici medzi vedou a umením. Určite musí prinášať nejaké poznanie, no netreba ho manifestovať okázalým vedeckým aparátom. (Valér Mikula)

Back